Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

2024 iş sağlığı ve güvenliği idari para cezaları listesi

December 18, 2023

0 Dakika

*2024 yılı iş sağlığı ve güvenliği idari para cezası tutarları resmi açıklamalardan sonra güncellenecektir. 

iş sağlığı ve güvenliği para cezaları

2023 yılı iş sağlığı ve güvenliği idari para ceza tutarları açıklandı. İSG Kanunu’na göre para cezaları T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından resmi olarak her yıl güncellenir. 2024 yılı İSG idari para cezaları listesini ise çok yakında paylaşacağız. 

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre iş yerlerine gerekli şartların sağlanmaması durumunda belirlenen kurullara uyulmaması sonucu cezai yaptırımlar uygulanır. 

Her yıl değişen parametrelerle idari para cezalarının tutarları da değişir. Bu cezaların tutarları; 

  • 10’dan az çalışanlı iş yeri
  • 10- 49 arası çalışanı olan iş yeri
  • 50+ çalışanı olan iş yeri kapsamında “az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli” oranları adı altında belirlenir. 

6631 sayılı kanunun 4. maddesine göre; "İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili tedbir almamak, organizasyonu yapmamak, gerekli araç ve gereçleri sağlamamak, sağlık ve güvenlik tedbirlerini değişen şartlara uygun hale getirmemek ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapmamak".

İş sağlığı yönetmeliğine göre kurallara uymayan iş yerlerine verilen para cezası 2023 yılı için en düşük 15.529 TL iken en yüksek 46.587 TL olarak belirlenmişti. 6331 sayılı Kanunun İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu idari para cezalarının güncellenmiş 2023 yılı rakamları detaylı tablosuna ulaşabilirsiniz:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Start simplifying your work today!

Discover the Kolay difference with a 15 day free trial - no credit card required and no installation hassle! Experience firsthand how our applications stand out from the rest.

TRY IT FOR FREE
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN

Start using it now for free, make it easier

Try the personnel management software now for free for 15 days, with no setup and no credit card required.
TRY IT FOR FREE
//