Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

İnsan kaynakları performans değerlendirme eğitimleri

April 7, 2023

0 Dakika

Performans değerlendirme, çalışanların işe olan yeteneklerini, potansiyellerini ve niteliklerini objektif olarak değerlendirilmesi ve gelişim alanlarını belirlenmesi için kullanılan katma değerli İK süreçlerinden biridir. Çalışan motivasyonun artırılmasından şirket başarısına kadar fayda sağlayan etkili bir performans değerlendirme süreci ise sistematik, adil ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Peki ama nasıl?

ücretsiz insan kaynakları eğitim platformu

Her şeyin başı; eğitim!

Performans değerlendirme sürecinin etkin bir şekilde yönetilmesi ve sonuçlarının doğru bir şekilde yorumlanması açısından performans değerlendirme eğitimleri son derece kıymetli. Bu nedenle, işverenlerin İK profesyonelleri için performans değerlendirme eğitimlerine yatırım yapmaları şirket ekosisteminde anlamlı çıktılar sağlayarak; hem yöneticilere hem de çalışanlara fayda sağlayacaktır. Etkin bir performans değerlendirme sürecine katkı sağlayan eğitimler, kişilere şu yetkinlikleri kazandırır:

Değerlendirme yöntemleri ve teknikleri: Çalışanların performansını değerlendirmek için kullanılabilecek farklı tekniklerin ve yöntemlerin öğrenilmesi. Örneğin, 360 derece performans değerlendirme yöntemi, davranışsal gözlem vb.

Geri bildirim verme becerileri: Eğitimler, işverenlere çalışanlarına açık ve anlamlı geri bildirim verme konusunda beceriler kazandırmayı hedefler. Güçlü geri bildirim verme becerileri, çalışanların gelişimlerine yardımcı olabilir.

Hedef belirleme: Eğitimler, işverenlere çalışanlarına anlamlı ve ölçülebilir hedefler belirleme konusunda rehberlik eder. Doğru hedefler belirlemek, çalışanların motive olmalarına ve performanslarını arttırmalarına yardımcı olabilir.

Performans değerlendirme görüşmesi: Eğitimler, işverenlere performans değerlendirme görüşmesini etkili bir şekilde yönetme konusunda da beceriler kazandırır. Performans değerlendirme görüşmeleri, çalışanların performansları hakkında geri bildirim alacakları ve hedeflerini belirleyecekleri bir fırsattır.

Performans değerlendirme eğitimi neden önemlidir?

Hem işverenler hem de İK profesyonelleri için performans değerlendirme eğitimi almanın birçok avantajı bulunur. Bunlar;

 • Doğru ve adil bir değerlendirme süreci

Performans değerlendirme eğitimi, yöneticilere etkin bir şekilde değerlendirme süreci yürütme becerisi kazandırır. Bu da çalışanların gerçek performansını daha doğru bir şekilde ölçebilmelerini ve adil bir şekilde değerlendirme yapmalarını sağlar.

 • Çalışan motivasyonu

Performans değerlendirme eğitimi, yöneticilere çalışanları değerlendirme sonrasında nasıl daha iyi motive edebilecekleri konusunda bilgi ve becerileri kazandırır. Böylelikle çalışanların motivasyonunu artırarak iş performanslarını yükseltmelerini sağlar.

 • Çalışan gelişimine destek

Performans değerlendirme eğitimi, yöneticilere çalışanların güçlü ve zayıf yönlerini daha iyi anlama becerisi kazandırır. Bu da yöneticilerin çalışanların gelişim alanlarını belirlemelerine yardımcı olur ve çalışanların kendilerini geliştirerek iş performanslarını arttırmalarını sağlar.

 • Daha iyi iletişim becerileri

Performans değerlendirme eğitimi, yöneticilere çalışanlarla daha iyi iletişim kurma becerisi kazandırarak; iş yerindeki iletişimi güçlendirir ve çalışanların iş birliği içerisinde olmasına katkıda bulunur.

 • Şirket performansını artırmak

Performans değerlendirme eğitimi, yöneticilere doğru bir şekilde performans değerlendirme süreci yürütme becerisi kazandırarak, kuruluşların performansını yükseltmelerine yardımcı olur. Şirket hedeflerine başarıyla ulaşılması, üretken ve motive çalışanlarla da her zaman rekabet avantajı yaratır.

Performans değerlendirme eğitimini kimler alabilir?

Performans değerlendirme eğitimini,

 • Orta ve üst düzey yöneticiler
 • Yeni atanan yöneticiler
 • İnsan kaynakları uzmanları
 • Öğrenciler
 • Her seviyedeki çalışanlar

Kısacası, tüm insan kaynakları meraklıları alabilir.

Kolay Akademi: A’dan Z’ye performans değerlendirme eğitimi

Sektörünüz, çalışan sayınız ve organizasyon yapınız ne olursa olsun çalışanların performansını başarılı bir şekilde ölçümlemeye ve olumlu yönde iyileştirmeye hazır mısınız?

İnsan kaynakları eğitim platformu olan Kolay Akademi’ye saniyeler içerisinde kayıt olarak A’dan Z’ye Performans Değerlendirme eğitimine ücretsiz katılabilirsiniz.

20 ders ve birçok indirilebilir kaynağa ulaşabileceğiniz A’dan Z’ye performans değerlendirme eğitimi neler içerir?

 • Şirketiniz hedefleri doğrultusunda uygun performans değerlendirme hedeflerini belirleme ve tanımlama,
 • Hedefler, potansiyeller ve şirket politikaları doğrultusunda performans değerlendirme kurgu ve planlarını oluşturma,
 • Çalışanların performansını yapıcı bir şekilde değerlendirmek için etkin uygulama stratejilerini ve soru setlerini hazırlama,
 • Değerlendirme esnasında dikkat edilmesi gereken adımlar ve sık yapılan hatalar,
 • Çalışanların performansındaki pozitif iyileştirmeler için performans değerlendirme sonuçlarının kullanım alanlarının yapıcı hale getirilmesi ve tüm çıktıların doğru işlenmesi,
 • İyileştirmeyi teşvik edecek geri bildirim kültürünün oluşturulması

gibi birçok detayı Kolay İK’nın deneyimli ekibinden öğreneceksiniz.

O halde hazırsanız hemen başlayın.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Start simplifying your work today!

Discover the Kolay difference with a 15 day free trial - no credit card required and no installation hassle! Experience firsthand how our applications stand out from the rest.

TRY IT FOR FREE
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN

Start using it now for free, make it easier

Try the personnel management software now for free for 15 days, with no setup and no credit card required.
TRY IT FOR FREE
//