Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

İş Kanunu'na göre vardiya nasıl düzenlenir?

February 8, 2022

0 Dakika

Vardiyalı çalışmanın yasal isminin postalar halinde çalışmak olduğunu biliyor muydunuz? Rekabetçi ekonomik koşullar nedeniyle hizmetin devamlılığını sağlamak için birçok şirket, vardiyalı çalışma sistemini uyguluyor. Vardiyalı çalışmanın İş kanununa göre belirlenen birtakım uygulamaları var. İşverenler ve İK’cılar İş kanununa göre vardiyalı çalışma sistemini nasıl düzenlemeli, inceleyelim:

İş Kanunu'na göre vardiya nasıl düzenlenir?

Bahsettiğimiz üzere birçok şirket, üretimin ve hizmetin akışını engellememek için 24 saat kesintisiz çalışma sistemi içerisindedir. Ancak bu mevcut süreklilik içerisinde tek bir çalışan üzerinden bir çalışma düzeni mümkün olamayacağından şirketler, çalışanları arasında vardiyalı çalışma planı uygulamaktadır. Bu süreç genellikle, gece çalışması olarak uygulanır. Vardiyalı çalışma ve gece çalışması hakkında detaylı bilgi almak için yazımıza göz atın.

Vardiya planlarken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Vardiyalı çalışma sistemini oluşturmadan önce 24 saatlik hizmet veren bir şirketiniz varsa, vardiyalı olarak çalışacak personel sayısı en az 3 çalışan olarak belirlenmelidir.
  • İş Kanunu'nun 42,43 ve 70. maddelerinde belirtilen durumlar haricinde gece postasında bir çalışanın 7,5 saatten fazla çalıştırılması yasaktır. Gündüz mesailerinde ise bu durum 11 saati aşmayacak şekilde oluşturulmalıdır. Bir çalışanın haftalık çalışma süresi, 45 saati aşmamalıdır. Tüm bu  belirlenen saat aşımları söz konusu olduğunda işverenlerin fazla mesai ücreti ödemesi gerekiyor. Ancak unutulmamalıdır ki  fazla mesai, bir çalışana yılda 270 saatten fazla uygulayamazsınız.
  • Bir hafta boyunca gece çalışan personelin, sonraki iş haftasında gündüz çalışması ve çalışma saatlerinin diğer çalışanların postalarıyla değiştirilmeleri gerekmektedir.
  • Vardiyalar değiştirilirken, çalışanlar en az 11 saat dinlendirilmeden çalıştırılmamalı, haftanın belirlenen bir günü ise 24 saatten az olmamak şartıyla tatil olmalıdır.
  • Gece çalışması, 20.00-06.00 arası çalışma saatini kapsar. 18 yaşını doldurmamış genç çalışanların gece çalıştırılması yasaktır. 
  • Vardiyalı çalışma düzeni olan şirketler, Bakanlıklar tarafından sık sık kontrol edildiğinden, postalar halinde çalışan personelin kişisel bilgileri tutulmalı ve durumlara göre sürekli yenilenmelidir. 
  • Şirketler, gece vardiyasında görev alan çalışanlarını kendi ulaşım araçlarıyla bulunduğu yerden bırakıp almalılardır. 
  • Kadın çalışanların gece postasında çalışabilmesi için sağlık raporu alması gerekmektedir.
  • Eğer kadın çalışanınız hamile ise, doğum gerçekleşene kadar,
  • Eğer kadın çalışanınız emziriyorsa, bir yıl boyunca gece vardiyasında çalıştırılamaz.

Vardiya sisteminin değişken yapısını göz önüne alarak, karmaşıklığı önlemek için İK’cılar vardiya sayılarını, her vardiya saatinde görev alacak çalışanın işe başlama ve bitirme saatlerini, ad ve soyadlarını, hafta tatillerini ve dinlenme zamanlarının herkesin rahatça görebileceği bir şekilde yayınlamak zorundadır. İşverenlerin ve çalışanların vardiya bilgilerini kolayca görebilmesi için vardiya uygulamanızı dijital ortama taşımanız, süreci daha iyi yönetmenize fayda sağlayacaktır.

İş Kanunu'nda vardiya 

Günümüzde tüketim hızına yetişebilmek için 7/24 çalışması gereken işletmelerin tercih ettiği vardiya sistemlerinin yasal boyutlarını sizler için derledik. 

Kolay İK ile vardiya sisteminizi düzene sokun

Çalışanlar internete bağlı herhangi bir cihazdan uygun oldukları saatleri vardiya planına eklesin, siz de kendi biriminize ait vardiya planı ve tek tıkla raporlama yapın. Kendi biriminize ait günlük, haftalık ve aylık vardiya planı oluşturun ve ekibinizle paylaşın, tüm karışıklığın önüne geçin. Kolay İK vardiya yönetimini ücretsiz denemek için hemen tıklayın.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Start simplifying your work today!

Discover the Kolay difference with a 15 day free trial - no credit card required and no installation hassle! Experience firsthand how our applications stand out from the rest.

TRY IT FOR FREE
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN

Start using it now for free, make it easier

Try the personnel management software now for free for 15 days, with no setup and no credit card required.
TRY IT FOR FREE
//