Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

Bayram yardımı nedir? Ne kadardır?

December 28, 2021

0 Dakika
Bayram yardımı nedir? Ne kadardır?

Her sene bayram yaklaşırken vatandaş gözünü bayram yardımına çevirir. Bayramda yapacağınız ek harcamalar için devlet bayram yardımı yapar. Peki, bayram yardımı almanın koşulları ile miktarları nelerdir ve bayram yardımından kimler yararlanabilir? Tüm bu soruların cevaplarını bilmeniz, haklarınızın farkında olmanız açısından önem taşır.

Bayram yardımı nedir?

Bayram yardımı, devletin emekli olan vatandaşlar için sunduğu bir maddi yardım çeşididir. Bayram zamanı geldiğinde emekli ikramiyesi adı altında devlet, tüm emekli vatandaşlarına ve özel durumu olan belirli vatandaşlara devletin belirlediği miktarlarda yardımcı olur.

Bayram yardımı miktarı, belirli durumlara göre farklı miktarlar belirlenerek vatandaşa yatırılır. Devlet, kimlere ne kadar ödeme yapılacağını önceden vatandaşa duyurur.

Bayram yardımı nasıl yapılır?

Bayram yardımına hak kazandıysanız bu ödeneği bayramın hemen öncesinde aylığınıza ilave olarak maaş hesabınız üzerinden alabilirsiniz. Herhangi bir ek işlem ya da başvuru şartı olmaksızın gerekli kriterleri sağlamanız halinde maaşınız ile birlikte bayram yardımı miktarı hesabınıza yatar. Daha önce duyurusu yapılan miktar ve tarihte ödeneği, o tarih geldiğinde hesabınızda görmeniz mümkün olur.

Bayram yardımı genellikle Ramazan ve Kurban bayramlarına yakın zamanlarda yapıldığı için yılda iki kez bu ödeneğe sahip olabilirsiniz.

Bayram yardımından kimler faydalanabilir?

Her yıl Ramazan bayramı ile Kurban bayramından hemen önce, devletin belirlediği ve önceden duyurduğu tarihte bayram yardımı ödeneğinizi alabilmeniz mümkün olur. Bu yardımdan faydalanabilmeniz için SGK üzerinden gelir elde ediyor olmanız gerekir. SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı üzerinden emekli olmanız halinde (yeni adları ile 4A, 4B ve 4C) bayram ikramiyesinden faydalanmanız mümkün olur. Ancak, bu ikramiyeye hak kazanmanız için yalnızca emeklilik şartı aranmaz. Bazı özel duruma sahip kişiler de bayram yardımı alabilir.

Emekli olan vatandaşların haricinde dul ve yetim aylığı almaya hak kazanan kişiler ve vazife malullüğü aylığı alanlar ya da malulen emekli olan vatandaşlar, ölüm aylığı ve sürekli iş göremezlik geliri alanlar da bayram yardımı alabilme imkanına sahip olur. Aynı zamanda, SGK üzerinden maaş almaya hak kazanan gaziler, şehit yakınları, güvenlik korucuları, muharip gaziler, şampiyon sporcular ve terör mağduru olan sivil vatandaşlar da bayram yardımından faydalanabilir. Bu sayede, bayram dolayısıyla farklı harcamalar yapması gereken vatandaşın eline ek bir olanak geçmiş olur.

Bayram yardımı tarihinden önce emekliliğini sağlamış olan kişiler gerekli tüm işlemleri tamamlamış ve 30 Haziran tarihine kadar emekli olmuş ise o yılın takip eden ilk bayramında, bayram yardımı almaya hak kazanır. Ancak, 1 Temmuz ve sonrasın emekli olmuş olan kişiler bayram yardımına bir sonraki sene hak kazanır.

Bayram yardımı ne zaman ödenir?

Bayram tarihleri her yıl değişkenlik gösterdiği için bayram yardımlarının yapıldığı tarihler de yıldan yıla değişir. Bu tarihler, bayramdan birkaç hafta önce karar verilerek vatandaşlara duyurulur. Bu sebeple, bayram tarihi yaklaştığında bu konuyu takip etmekte yarar bulunur.

SSK’dan emekli olan ve Bağ-Kur’dan emekli olan vatandaşların yardım paraları, bayram öncesi ve sonrası olmak üzere farklı tarihlerde banka hesabına yatabilir.

Bayram yardımı ne kadar?

Bayram yardımı almaya hak kazanan her vatandaş aynı ödenek miktarına sahip değildir. Vatandaşlar, devlet tarafından belirlenen koşullar ve oranlar bazında bayram yardımı ödeneklerini alabilir.

2022 yılının son dini bayramı olan Kurban bayramında hak sahiplerinin aldığı bayram yardımı ödenekleri aşağıdaki gibidir:

  • Emekliler ve malulen emekli olan kişiler 1.100 TL aldı.
  • Dul ve yetim aylığı alan vatandaşlar ölüm aylığı oranında bayram ikramiyesi alabildiler.

Dul ve yetim aylıkları, vatandaşların özel durumuna göre farklı oranlara sahiptir. Bu oranlar;

  • Çalışan ve dul aylığı alan kadın için ölüm aylığı oranı %50,
  • Çalışmayan ve emekli olmayan dul eş için ölüm aylığı oranı %75,
  • Babasından dolayı aylık alan kız çocuk için bu oran %25’tir.

Bu oranları, en yüksek bayram ikramiyesini baz alarak hak edeceğiniz bayram yardımını hesaplayabilirsiniz.

Personele yönetimine dair kurumsal takip işlemlerinizi kolay ve pratik bir hale getirmek için buraya tıklayarak Kolay İK’yı 15 gün boyunca ücretsiz deneyin!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Start simplifying your work today!

Discover the Kolay difference with a 15 day free trial - no credit card required and no installation hassle! Experience firsthand how our applications stand out from the rest.

TRY IT FOR FREE
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN

Start using it now for free, make it easier

Try the personnel management software now for free for 15 days, with no setup and no credit card required.
TRY IT FOR FREE
//