Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

Modern şirketler için izin yönetimi rehberi

January 31, 2022

0 Dakika

Çalışan izinlerini başarılı bir şekilde yönetmek, sağlıklı bir iş-yaşam dengesi için katkı sağlamakla kalmıyor, çalışanların üretkenliklerini artırmalarına da yardımcı oluyor. İzin yönetim süreçleri, karmaşık ve zor gibi görünse de modern şirketler, etkin bir izin yönetimi rehberiyle bu süreci kolayca yönetiyor.

İzin yönetim rehberi bizlere ne anlatıyor, başarılı bir izin yönetimi için hangi yolları izlemeliyiz birlikte bakalım:

izin yönetim sistemi nedir?

İzin yönetim sistemi, çalışanların devamsızlıklarını izleyen, not eden ve raporlayan bir dizi prosedürü içerir. Birçok şirket, yasalar doğrultusunda belirlenen tüm izinleri çalışanlarına verir ve ücretsiz izinlerin de takibini yapar. İzin yönetimi sistemi, çalışanların izin taleplerini, sürelerini ve bu süreçlerin bordrolarına yansımasını içeren iş akışının karşılığıdır. Aynı zamanda izin onaylarının hangi kriterler doğrultusunda verildiğini tanımlayan sistemdir.

Ücretli-ücretsiz izin, iş kanununa göre izin hakları, güncel izin süreleri ve izin yönetime dair her detayı bulabileceğiniz kaynaklarımız için tıklayın.

Gelelim modern şirketlerde etkin bir izin yönetimi için yapılması gerekenlere;

  • Adil olun

Yasalara göre, dinlenmek her çalışanın hakkıdır. Kurduğunuz bu sistem ile tüm çalışanların izin haklarını eşit bir şekilde kullanmaları konusunda adil olun.

  • Çalışan motivasyonuna önem verin

Çalışanlar, çalışma hayatlarına daha verimli devam edebilmek için izin talebinde bulunurlar. İzin taleplerini kabul etmek, desteklenmiş ve takdir edilmiş hissetmelerine yardımcı olur. Böylelikle çalışanların bağlılıkları ve motivasyonları artmış olur.

  • İzin süresinin doğru kullanıldığından emin olun

Çalışanların kazanmış olduğu ücretli izinlerin kullanılıp kullanılmadığından emin olun. Kullanılmayan ya da yanlış kullanılan izinleri kontrol etmek, anlaşmazlıkları önleyerek İK departmanları ve çalışanlar arasındaki çatışmayı önler.

Daha iyi bir izin yönetimi sistemini nasıl geliştirebilirsiniz?

Yasal iş kanunları hakkında bilgi sahibi olun

Şirketinizin izin yönetimi politikalarını hazırlamaya başlamadan önce, yasal iş kanunlarını gözden geçirin ve şirketiniz politikalarıyla uyumlu olduğundan emin olun. Sizleri ilgilendiren tüm kanunlara hakim olmanız, yasalara uygun hareket etmediğiniz takdirde karşılaşacağınız idari para cezalarına da hazırlıklı olmanızı sağlar.

İzin politikalarınızı ana hatlarıyla belirleyin

Ücretli-ücretsiz izinler neler? Her izin türüne göre yılda kaç gün izin ayrılmıştır? Çalışanların izin talebi için takip etmesi gereken işlemler nelerdir? Kullanılmayan izinlere ne olur? gibi izinlere dair tüm soruları şirket politikanıza göre netleştirmelisiniz.

Yönergelerinizi iletirken açık olun ‍

İnsan kaynakları profesyonelleri olarak, işe alım sırasında izinlerle ilgili detaylı bilgilendirme yapmalısınız. Aynı zamanda izinlerle ilgili bilgiler kullandığınız izin yönetimi programında online olarak da takip edilebilir olmalı. Açıkça belirlenmiş izin politikalarınızın ötesinde, şirket kültürünüz her zaman çalışanların izin haklarını destekleyici nitelikte olmalıdır. Çalışanlarınıza yoğun bir iş döneminden sonra izin haklarını kullanabileceklerini hatırlatabilir, onları iş stresinden uzaklaşmalarını ve motivasyon kazanmalarını sağlayabilirsiniz.

Kullanılmamış izinler hakkında hatırlatmalar yapabilir, onların mental sağlıklarını önemsediğinizi gösterebilirsiniz. Unutmayın, sağlıklı ve mutlu çalışanlarla her zaman bir adım daha öndesiniz!

İzinler hakkında daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Birçok izin türünün hem işverenlerin hem de çalışanların kafasını oldukça karıştırdığını biliyoruz. İzin türlerinin tüm detaylarına tek bir yerden ulaşabilmeniz için izinturleri.com‘u yayına aldık. Artık aklınıza takılan tüm izin türlerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Kolay İK ile izinleri yönetmek artık çok kolay!

Personel izin yönetimlerinizi kolaylaştırmanın bir yolu var! İzin yönetim süreçlerinizi nasıl otomatikleştirebilirsiniz, personel izin yönetimi programı kullanmanın faydaları neler? Personel izin yönetimi süreçlerinizi kolaylaştırın! yazımıza göz atın.  Hemen  Kolay İK’yı 15 gün ücretsiz deneyin, personel yönetimi süreçlerinizi dijitalleştirin.

Kaynakça:

www.officetimer.com/uncategorized/why-leave-management-system-is-important-for-business/

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Start simplifying your work today!

Discover the Kolay difference with a 15 day free trial - no credit card required and no installation hassle! Experience firsthand how our applications stand out from the rest.

TRY IT FOR FREE
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN

Start using it now for free, make it easier

Try the personnel management software now for free for 15 days, with no setup and no credit card required.
TRY IT FOR FREE
//