Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

Yemek ücreti nasıl hesaplanır?

May 25, 2022

0 Dakika
Yemek ücreti nasıl hesaplanır?

Bir iş yerine bağlı çalışan her bireyin çalışırken ihtiyaç duyduğu aralardan biri yemek molalarıdır. Birçok işletme çeşitli yöntemler ile personelin yemek ihtiyaçlarına çözüm üretir. Ancak, burada bilmeniz gereken önemli noktalardan biri yemek ücretlerinin vergilendirilmesidir. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz? Gelin birlikte inceleyelim.

Yemek ücreti hangi durumlarda ödenir?

Yemek ücreti, işveren tarafından işçinin iş yerinde bulunduğu süreler içinde ihtiyacı olan besin miktarını karşılaması için sağlanan tutardır. 4857 sayılı İş Kanununda yemek ücreti ile ilgili bir zorunluluk bulunmaz. Bu sebeple, bir iş yerinde işçiye yemek ücretinin ödenmesi işverenin inisiyatifindedir.

İşçi, bir işe başlamadan önce işveren ile yemek yardımı konusunu görüşmeli, bu şartların o iş yerinde sağlanıp sağlanmadığı hakkında konuşmalıdır. İşçinin, çalıştığı iş yerinde yemek ücretini talep edebilmesi ve işverenin bu ücreti ödemek zorunda olması için yemek ücretinin iş sözleşmesinde geçmesi gerekir. İş sözleşmesinde yemek ücreti ya da yemek hizmeti ile ilgili bir madde yer almıyorsa o iş yerinde yemek yardımı alınması gerektiği ile ilgili bir zorunluluktan bahsedemezsiniz.

Yemek ücreti nasıl vergilendirilir?

Bir iş yeri bünyesinde çalışan personele yapılan yemek yardımı farklı şekillerde sağlanabilir. Bunlar;

 • Nakdi yemek yardımı,
 • Yemek fişi ya da yemek kartı ile yapılan yardım,
 • Yemekhanede yemek sureti ile yapılan yemek yardımı şeklindedir.

Personele nakden ödenen yemek ücreti, net ücret olarak kabul edilir ve personelin bordrosuna yansıyarak vergilendirilir. Yemek ücretinin işçiye nakden ödenmesi halinde işçi, bu parayı yemek için kullanmak zorunda değildir. Bu sebeple, verilen ücret gelir olarak kabul edilir.

Yemek kartı kullanarak ödenen yemek ücreti de nakdi ücret gibi düşünülerek vergilendirilir. Yemek kartı ya da yemek fişi ile ödenen yemek ücretlerinde vergi istisnası söz konusudur. Buna göre, çalıştığınız iş yerinde yemek kartı ya da fişi ile yemek ücreti alıyorsanız belirli bir miktara kadar olan kısmı vergilendirilmez. Bu tutar, muhasebe departmanı tarafından işverenin masrafı olarak kayıt edilir. Yani, hizmet faturası ile belgelendirilip gider olarak kayıt altına alınır. Ancak, belirlenen tutarın üzerinde bir yemek yardımı alıyorsanız istisna tutulan miktarın üzerinde kalan kısım vergiye tabidir.

Yemek kartı ya da yemek çeki kullanımı günlük olarak hesaplanır ve istisna tutarı da günlük tutar üzerinden yansıtılır. Hafta sonu ve izin günleri gibi işçinin çalışmadığı günler için yapılan yemek ücreti tanımlamalarında vergi istisnası yapılmaz ve o günler için yapılan ödemeler gelir olarak kabul edildiğinden bordroya yansır ve vergiye tabidir.

İşverenin işçiler için yemekhane hizmeti sağladığı durumlarda bu hizmet, işverenin yaptığı masraf olarak görünür ve işçinin bordrosuna yansımaz. Bu sebeple, işçi için vergiye tabi bir durum söz konusu değildir. Görüldüğü üzere, yemek ücreti ve bordro arasında önemli bir bağlantı bulunur. İşverenin vergi istisnası tutarını aşan her yemek ücreti ödemesi, işçi bordrosuna yansıyarak vergilendirilir.

Yemek ücreti nasıl hesaplanır?

2020 yılının ocak ayında meydana gelen yemek ücreti hesaplama işlemini örneklendirelim.

Aylık brüt 600 TL yemek ücreti ödeniyor olsun.

 • 2020 yılı için günlük brüt asgari ücret: 2.943 / 30 = 98,10 TL
 • Günlük yemek ücreti istisnası: 98,10 x %6 = 5,89 TL
 • SGK istisna tutarı: 5,89 x 22 = 129,58 TL (Ocak ayı istisna tutarı)
 • Brüt ücrete eklenecek tutar: 600 – 129,58 = 470,42 TL

4.000 TL brüt ücret ile çalışan bir işçiye 600 TL brüt yemek ücreti veriliyor ise SGK bildirimi esnasında görünecek tutar: 4000 + 470,42 = 4.470,42 TL olur.

İstisna dışında kalan yemek ücreti üzerinden gerekli kesintiler yapılır.

 • SGK işçi payı: 470,42 x %14 = 65,86 TL
 • İşsizlik sigortası işçi payı: 470,42 x %1 = 4,70 TL
 • Gelir vergisi matrahı: 600 – (65,86 + 4,70) = 529,44 TL

Gelir vergisi hesaplanırken istisna tutar düşülmeden önceki yemek ücreti üzerinden hesap yapılır.

 • Gelir vergisi: 529,44 x %15 = 79,42 TL
 • Damga vergisi: 600 x binde 7,59 =4,55 TL
 • Net yemek ücreti: 600 – (65,86 + 4,70 + 79,42 + 4,55) = 445,47 TL

İşletmenizde yemek yardımı, harcama, zimmet, vardiya ve izin gibi süreçleri tek noktadan kolayca takip edebileceğiniz bir uygulamaya ihtiyaç duyuyorsanız buraya tıklayarak randevu talebi oluşturun, Kolay İK ile süreçlerinizi kolaylaştırın.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Start simplifying your work today!

Discover the Kolay difference with a 15 day free trial - no credit card required and no installation hassle! Experience firsthand how our applications stand out from the rest.

TRY IT FOR FREE
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN

Start using it now for free, make it easier

Try the personnel management software now for free for 15 days, with no setup and no credit card required.
TRY IT FOR FREE
//